3 proste zasady, które pozwolą zadbać o ergonomię przy biurku

Pozycja podczas pracy determinuje to, jak efektywny jest pracownik. Im wygodniejszą pozycję przybiera, tym jest on bardziej zmotywowany i skupiony na zadaniach. Niestety większość osób nie przykłada uwagi do tego, jak siedzi przy biurku, a długotrwała praca biurowa przy błędnej postawie potrafi być naprawdę bezlitosna dla kręgosłupa. Właśnie w tym celu wykształtowała się dziedzina zwana ergonomią. Ma ona za zadanie tak przygotować miejsce pracy, aby było ono jak najbardziej przystosowane do potrzeb pracownika. Jak więc zadbać o ergonomię przy biurku? Poznajmy 3 proste zasady!

Czym jest ergonomia miejsca pracy?

A no właśnie! Czym właściwie jest ergonomia? Zgodnie z definicją ergonomia jest nauką zajmującą się przystosowaniem narzędzi, sprzętów, mebli, technologii oraz warunków pracy do anatomicznych możliwości człowieka i środowiska, w którym przebywa. Jej nadrzędnym celem jest natomiast zwiększenie wydajności pracowników (więcej o efektywności przeczytacie w naszym wpisie – „Jak być produktywnym w pracy?”) i zarazem zmniejszenie ryzyka chorób lub kontuzji zawodowych. 

Niestety prowadzenie zdrowego trybu życia, częste wizyty u fizjoterapeuty, czy sen na materacu o dobrej jakości nie jest wystarczające, by utrzymać kręgosłup w ryzach. W pracy spędzamy większość dnia i jeżeli w tym czasie nasza postawa jest błędna, to istnieje ogromna szansa, że będzie nam towarzyszył ból pleców. Ale jest też dobra wiadomość! Dbałość o nawyki i zasady ergonomii pracy przy komputerze można wdrożyć z łatwością, zarówno pracując w biurze, jak i w domu.

Po pierwsze – dopasowane krzesło

Większość z nas jest świadoma, jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja podczas pracy, ale mimo wszystko niewielu z nas się do niej nie stosuje. A to oczywiście ogromny błąd! Jednym z najważniejszych elementów ergonomii miejsca pracy jest dobrze dobrane siedzisko. Krzesło powinno być na tyle wysokie, aby odległość od podłogi wynosiła min. 40 cm. Ponadto powinno zawierać także możliwość regulacji wysokości i pochylenia oparcia od 5° do przodu i 30° do tyłu. Poza wymogami technicznymi warto pamiętać, aby krzesło było po prostu wygodne! W biurowym krześle sprawdzą się także ruchome kółka, które umożliwią swobodne poruszanie oraz podłokietniki, na których można wygodnie oprzeć ręce.

Po drugie – ustawienie monitora

Ustawienie monitora? Niestety niewiele osób zwraca uwagę na ten aspekt, a ma on kluczowe znaczenie dla komfortu pracy (i oczu). Aby zminimalizować problemy ze wzrokiem i ból pleców należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu między naszymi oczami a monitorem. Odległość ta powinna wynosić min. 40 cm. Ze względu na bezpieczeństwo większość monitorów wyposażona jest w funkcję łatwej i szybkiej regulacji kontrastu, jasności i jaskrawości ekranu – warto z niej korzystać. Jak powszechnie wiadomo, coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów, telefonów, co niekorzystnie wpływa na nasz wzrok. Niebieskie światło, bo o nim mowa powoduje tzw. cyfrowe zmęczenie oczu. W trakcie pracy warto więc robić sobie kilkuminutowe przerwy i ćwiczenia wzrokowe, by oczy mogły odpocząć.

Po trzecie – stanowisko pracy

Ostatnim elementem, który pozwala zadbać o ergonomię przy biurku, jest odpowiednie przygotowanie stanowisk pracowniczych. Każdy z pracowników powinien mieć swobodny dostęp do swojego miejsca pracy, a odległość między monitorami stojącymi obok siebie nie może być mniejsza niż 0,6 m. Swoboda dotyczy także wystarczającej przestrzeni na wygodne ułożenie nóg pod biurkiem Nie wolno zapominać także o dostosowaniu stanowiska pracy do predyspozycji pracownika, ale także obowiązków, które wykonuje.

Słowem podsumowania, ergonomia miejsca pracy wpływa na komfort pracowników, a tym samym na ich efektywność. Kluczowe jest więc dopasowanie sprzętów biurowych, przy jednoczesnym utrzymywaniu prostej, naturalnej postawy ciała. Ale znaczenie ma także kwestia oświetlenia, czy możliwość robienia sobie przerw. Zaleca się, by co godzinę odejść od monitora, w ten sposób umożliwiając regenerację oczu. 
Dbałość o ergonomię przy biurku i prawidłowa postawa przyczyni się do poprawy efektywności, ale także kondycji zdrowotnej. Pamiętaj, że nie bez znaczenia jest także czas spędzony przed komputerem, o czym pisaliśmy we wpisie – „Praca przy komputerze – ile godzin dziennie warto pracować?

Chcesz porozmawiać o szczegółach?