Podcasty w ostatnich latach zyskały ogromną popularność, rokrocznie bijąc kolejne rekordy słuchalności. W artykule dowiesz się, czym są podcasty i dlaczego są tak lubiane. Podpowiadamy także, gdzie słuchać podcastów i wyjaśniamy, czy nagranie własnego podcastu musi wymagać dużej inwestycji w profesjonalny sprzęt audio/video.
Czym jest podcast?
Według encyklopedycznej definicji podcast forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, rozprowadzane za pomocą technologii RSS. Innymi słowy podcast oznacza po prostu seryjnie ukazujące się nagrania dźwiękowe lub audiowizualne, dostępne w streamingu. Podcasty mogą przyjmować formę wywiadów, monologów, dyskusji czy słuchowisk.
Podcasty można porównać do audycji radiowych i de facto to właśnie z nich wyewoluowały. Różnicą jest forma publikacji – podcasty są dostępne w kanałach streamingowych, a internauci mogą słuchać ich w dowolnym czasie lub pobierać.
Dlaczego podcasty są tak popularne?
W 2023 roku już 78% użytkowników internetu w Polsce wiedziało, co to jest podcast, a dla porównania rok wcześniej było to 71%. W 2023 tygodniowe zasięgi podcastów obejmowały 7 milionów unikalnych użytkowników, a miesięczne prawie 10 milionów. Ta dynamika pokazuje, że podcasty są formą treści, która rzeczywiście zdobywa popularność lawinowo.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podcasty to udoskonalona i zdecydowanie lepiej odpowiadająca potrzebom współczesnych odbiorców audycja radiowa. Ich przewagą jest to, że:
- odbiorcy mogą słuchać podcastów w dowolnym czasie, nie musząc dostosowywać się do ramówki radiowej;
- odbiorcy mają szerokie możliwości wyboru podcastów, które odpowiadają im pod względem tematyki czy gości, z którymi przeprowadzane są wywiady;
- podcastów można słuchać z poziomu przeglądarek internetowych lub aplikacji mobilnych, co pozwala konsumować treści podczas wykonywania wielu czynności, np. sprzątania, pracy, jazdy samochodem czy w czasie spaceru lub innej aktywności;
- podcasty mogą przyjmować różny charakter, mogą zapewniać rozrywkę, edukować, budować opinię czy dostarczać informacje.
Gdzie słuchać podcastów (za darmo)?
Podcasty są powszechnie dostępne. Możesz słuchać z poziomu przeglądarki internetowej lub serwisów streamingowych, takich jak np. Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Podcast Addict czy Casbox.
Coraz więcej portali internetowych, np. o charakterze newsowym, sportowym czy innym, na których dostępne są autorskie podcasty, oferuje własne aplikacje mobilne. Ułatwiają one słuchanie z podcastów na smartfonach i tabletach, ponieważ działają w tle i na zablokowanym ekranie.
Mnóstwo podcastów, w tym tych najpopularniejszych, dostępnych jest za darmo w serwisie YouTube. Inne platformy streamingowe lub portale newsowe również często udostępniają podcasty w darmowych planach, wymagając po prostu odsłuchania reklam. W innych przypadkach wystarczy dokonać opłaty subskrypcyjnej.
Czy warto nagrywać własny podcast?
Ze względu na popularność i zasięgi podcast jest dzisiaj doskonałym narzędziem marketingowym. Ułatwia budowanie marki osobistej i promocję firmy. Ma to bardzo duże znaczenie dla osób i marek, które dążą do zbudowania wizerunku eksperta w jakiejś branży lub chcą zwiększać zasięgi swojej obecności w internecie.
Nagrywanie podcastów, szczególnie tych przyjmujących formę rozmowy z gościem czy dyskusji w szerszym gronie, to dla jego twórcy okazja do poznania inspirujących osób i nawiązania prywatnych i biznesowych relacji oraz współpracy.
Niezależnie od początkowej popularności i zasięgów Twojego podcastu nagrywanie może być dla Ciebie odskocznią do osiągnięcia celów biznesowych i związanych z rozwojem osobistym.
Nagrywaj podcasty w studiu podcastowym Atrion Tychy
Masz pomysł na podcast, ale nie posiadasz zaplecza technicznego, które pozwoliłoby Ci nagrać podcast wysokiej jakości? Nie musisz inwestować we własny sprzęt i organizować studia. Taniej nagrasz podcast, wynajmując profesjonalne studio podcastowe.
Skorzystaj ze studia nagraniowego w Centrum Biznesowym Atrion w Tychach. Nasze studio podcastowe w Tychach jest wyposażone w profesjonalny sprzęt audio/video i oferuje skorzystania z usługi profesjonalnego realizatora, masteringu, make-upu, a także obsługi social mediów.
Biuro wirtualne Mikołów – alternatywa dla biur stacjonarnych
Wirtualne biuro Gliwice – lepsze niż stacjonarne?
Ile wynosi przerwa w pracy?
- Efektywność i organizacja pracy
- Ergonomia i warunki pracy
- Formalności i dokumenty firmowe
- Kariera
- Komunikacja w biznesie
- Modele pracy i work-life balance
- Nieruchomość komercyjna
- Organizacja eventów
- Praca zdalna i hybrydowa
- Prawo pracy i relacje pracownicze
- Przestrzeń biurowa
- Rozwój osobisty i kompetencje zawodowe
- Wizerunek firmy
- Wydarzenia
- Z życia Atrion Centrum Biznesowe
- Zakładanie i prowadzenie firmy