Pracujesz na etacie? Zatrudniasz osoby w swojej firmie lub odpowiadasz za zarządzanie zespołem w państwowym zakładzie pracy? A możesz jesteś freelancerem i zastanawiasz się, jaka forma zatrudnienia będzie dla Ciebie najkorzystniejsza pod względem czasu pracy? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym dowiesz się, jakie przerwy w pracy osobom zatrudnionym zapewnia Kodeks pracy.
Ile przerwy na 8 godzin pracy?
Aktem prawnym, który reguluje przepisy w zakresie czasu pracy i przysługujących pracownikowi przerw, jest Kodeks pracy, a konkretnie artykuł 134. Ile minut przerwy przysługuje na 8 godzin pracy dziennie, a więc pracownikom zatrudnionym na pełnym etacie? Artykuł Kodeksu pracy, który mówi o tym, że
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że każdy pracownik, którego wymiar pracy wynosi 6 godzin dziennie lub więcej, ma prawo do 15-minutowej przerwy, która jest wliczona do czasu pracy, a zatem nie nakłada na pracownika obowiązku odpracowywania tego czasu.
Zobacz naszą ofertę: Wirtualne biuro w Tychach
Ile przerwy na 10 godzin? Ile przerwy na 12 godzin pracy?
Tutaj niestety nie mamy dobrych wiadomości dla pracowników. Artykuł 134. Kodeksu pracy jasno mówi, że 15 minut przerwy wliczanej do czasu pracy przysługuje zatrudnionym, których wymiar pracy wynosi co najmniej 6 godzin dziennie. Oznacza, że kolejne godziny ponad ten wymiar nie wiążą się z wydłużeniem czasu przerwy. Dlatego niezależnie od tego, czy pracujesz 6, 8, 10 czy 12 godzin dziennie, przerwa zapewniona przez Kodeks pracy wynosi 15 minut.
Co ile przerwa w czasie pracy?
O tym, kiedy pracownicy udają się na przerwę w czasie pracy ma prawo zdecydować pracodawca. Oznacza to, że może on określić dokładny czas, kiedy pracownicy mogą udać się na przerwę, lub dać w tej kwestii wolną rękę.
Zazwyczaj czas na przerwę wyznaczony jest w połowie zmiany – dotyczy to najczęściej dużych zakładów pracy, w których ważne jest skoordynowanie pracy różnych stanowisk, np. zakładów produkcyjnych. Dowolność wyboru przerwy w pracy najczęściej występuje w mniejszych firmach, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki indywidualnie, niezależnie od innych zatrudnionych.
Na to, o której godzinie przypada przerwa w pracy, mogą wpływać różne czynniki zewnętrzne, np. godziny przyjęć interesantów lub klientów, godziny zatowarowania czy warunki atmosferyczne – nie mniej w każdym przypadku wyznaczenie godziny przerwy w pracy leży w gestii pracodawcy.
Ważne! Warunki korzystania z przysługującej 15-minutowej przerwy w pracy pracodawca powinien omówić na szkoleniu BHP, jakie przeprowadza się pracownikom, zanim zaczną wykonywać swoje obowiązki.
Ile przerwy na 4 godziny pracy?
W kwestii przysługującej przerwy w pracy Kodeks pracy jest niestety bezlitosny dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze, wynoszącym mniej niż 6 godzin. Oznacza to, że osoby pracujące w mniejszym wymiarze, np. 4 godzin (pół etatu) są zdane w kwestii przerwy na wolę swojego pracodawcy, gdyż ustawowo nie przysługuje im żadna przerwa.
Czy można zrezygnować z przerwy w pracy?
Przewidziana w artykule 134 Kodeksu pracy 15-minutowa przerwa jest wliczana do czasu pracy. Z tego przepisu wynika to, że nie można z niej zrezygnować, np. po to, aby opuścić zakład pracy kwadrans wcześniej lub przyjść do pracy 15 minut później.
Dodatkowa przerwa w pracy do 60 minut
Jeśli 15 minut przerwy w pracy nie jest wystarczające dla pracowników, pracodawca może zdecydować o wprowadzeniu dodatkowej przerwy, która nie jest już wliczona do czasu pracy. Przepisy w tym zakresie reguluje artykuł 141 Kodeksu pracy, który mówi o tym, że:
§ 1. Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.
§ 2. Przerwę w pracy, o której mowa w § 1, wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Co wynika z powyższych przepisów?
- Pracodawca może wprowadzić dodatkową, nieodpłatną przerwę w pracy, w wymiarze czasowym nieprzekraczającym 60 minut.
- Dodatkowa przerwa w pracy może być łączona z ustawową przerwą 15-minutową, tzw. przerwą śniadaniową.
- Pracodawca również w tym przypadku może określić, w jakich godzinach pracownicy udają się na dodatkową, 60-minutową przerwę w pracy.
- Jako że dodatkowa przerwa nie jest odpłatna, pracownicy mogą w jej czasie opuścić miejsce w pracy w celu udania się na posiłek lub załatwiania prywatnych spraw.
- Pracodawca może wyrazić wolę wypłacania wynagrodzenia za czas przeznaczony na dodatkową przerwę. W takiej sytuacji warunki powinny być ustanowione w umowie ustanawiającą przedmiotową przerwę.
Zobacz: Biura do wynajęcia w Tychach
Ile przerwy w pracy przy komputerze?
Ze względu na zmieniający się rynek pracy i coraz większej liczby zawodów polegających na pracy przy komputerze, Minister Pracy i Polityki Socjalnej w dniu 1 grudnia 1998 r. wprowadził rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Mówi ono o tym, że:
§ 7. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:
1) łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała — przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
2) co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Jeśli zatem wykonujesz pracę biurową lub inne zajęcie wymagające spędzenia całego dnia pracy przed komputerem, dodatkowo przysługuje Ci 5 minut przerwy po każdej przepracowanej godzinie. Pamiętaj, że przerwy te wynikają z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego nie można łączyć ich w jedną dłuższą przerwę.
Ile wynosi przerwa w pracy? Kodeks pracy i regulacje innych przypadków
Istnieją szczególne okoliczności,w których pracownicy mogą liczyć na inny wymiar przerw w ciągu dnia pracy. Każdy z nich ma swoją podstawę prawną w Kodeksie pracy lub innym akcie stanowiącym prawo.
Przerwa w pracy dla matek karmiących
Na podstawie artykułu 187 Kodeksu pracy kobiety karmiące mogą liczyć na dodatkowe przerwy, które wliczają się w czas pracy. Ich wymiar wynosi:
- 30 minut dla kobiet pracujących od 4 do 6 godzin dziennie;
- dwa razy po 30 minut dla kobiet pracujących 6 i więcej godzin dziennie;
- odpowiednio raz lub 2 razy po 45 minut, jeśli kobieta karmi dwójkę dzieci.
Przerwy w pracy osób młodocianych
Przerwy w pracy osób młodocianych, czyli mających od 15 do 18 lat, określone są w artykule 202 par. 31. Kodeksu pracy. Mówi on o tym, że pracownikom młodocianym przysługuje 30 minut przerwy, jeśli pracują powyżej 4,5 godziny dziennie.
Przerwy w pracy dla osób z niepełnosprawnościami
Pracownikom będącym osobami z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowa przerwa 15-minutowa przerwa. Jest to przerwa wliczana do czasu pracy. Zatem łączny czas przerw wliczanych do czasu pracy wynosi w ich przypadku 30 minut dziennie. Podstawą prawną jest Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych z 2011 roku, a konkretnie artykuł 17, który mówi, że:
Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.
Przerwa w pracy fizycznej
Prawo nie reguluje kwestii dodatkowych lub wydłużonych przerw dla osób wykonujących pracę fizyczną. Przesłanką ku pewnym rozwiązaniom w tej kwestii może być Artykuł 145 Kodeksu pracy, którego par. 1 zakłada, że:
Skrócenie czasu pracy poniżej norm określonych w art. 129 § 1 dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia może polegać na ustanowieniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy albo na obniżeniu tych norm, a w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie polega na wprowadzeniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy.Utrudnieniem jest jednak brak jednoznacznej klasyfikacji zawodów szkodliwych dla zdrowia, co oznacza, że dodatkowe lub wydłużone przerwy w pracy osób wykonujących pracę fizyczną w dużej mierze zależy od woli pracodawcy.
Biuro wirtualne Mikołów – alternatywa dla biur stacjonarnych
Wirtualne biuro Gliwice – lepsze niż stacjonarne?
Jaki biznes się opłaca otworzyć w 2025 roku?
- Efektywność i organizacja pracy
- Ergonomia i warunki pracy
- Formalności i dokumenty firmowe
- Kariera
- Komunikacja w biznesie
- Modele pracy i work-life balance
- Nieruchomość komercyjna
- Organizacja eventów
- Praca zdalna i hybrydowa
- Prawo pracy i relacje pracownicze
- Przestrzeń biurowa
- Rozwój osobisty i kompetencje zawodowe
- Wizerunek firmy
- Wydarzenia
- Z życia Atrion Centrum Biznesowe
- Zakładanie i prowadzenie firmy