Kiedy warto zmienić pracę?

Zmiana pracy to duże wyzwanie, ale równie duża niepewność. Ogólnie nie lubimy zmian, zwłaszcza takich rewolucyjnych, więc już samo myślenie o reorganizacji życia zawodowego dostarcza nam wielu wątpliwości. Jednak eksperci nie mają wątpliwości – nowa praca wnosi w życie pracownika nowe doświadczenia i poszerza horyzonty. Jak często powinniśmy więc zmieniać środowisko pracy? Czy te zmiany w życiu zawodowym zawsze są dla nas dobre?

Zmiana pracy – kiedy i dlaczego?

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce zmiana pracy była czymś nie do pomyślenia. Zazwyczaj ścieżka zawodowa pracownika związana była wyłącznie z jednym miejscem pracy. Osoby z tego pokolenia cenią sobie stabilizację i często pracują przez wiele lat w tej samej firmie. Pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa, które otrzymują, powstrzymuje ich od zmiany. Jednak współcześnie częsta zmiana pracy jest traktowana całkowicie normalnie! Zmiany świadczą o tym, że pracownik chce się rozwijać, w pełni angażować się w powierzone mu obowiązki, mieć możliwość awansu i wykazania się. Jeśli firma, która go zatrudnia, nie daje mu takich możliwości, po prostu szuka innej. 

Ze zmianą pracy nie ma problemu przede wszystkim młodsze pokolenie. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze – większej świadomości, ale także dużej elastyczności i chęci osiągnięcia sukcesu. Przedstawiciele młodszego pokolenia wiedzą, że w zmianie pracy nie zawsze chodzi też o to, żeby było lepiej, a żeby było po prostu inaczej. Długoletni staż w jednym środowisku pracy skutkuje tym, że pewne zadania wykonywane są automatycznie. Poznanie doświadczenia innych, odmiennych systemów, czy sposobów pracy może przynieść naprawdę zaskakujące rezultaty. 
Kiedy warto zmienić pracę? Jakie przesłanki mówią nam wyraźnie o potrzebie zmiany?

  • Rutyna i brak nowych wyzwań – wspomniana już monotonia wpływa na to, że pewne czynności pracownik wykonuje automatycznie. Chociaż rutyna sama w sobie nie jest niczym złym i daje poczucie stabilizacji, to mimo wszystko w miejscu pracy pracownik powinien mieć możliwość zdobycia nowych doświadczeń w różnych dziedzinach.
  • Toksyczna atmosfera pracy – niesprawiedliwe traktowanie, rywalizacja i napięta relacja wśród współpracowników to wyraźny sygnał do zmiany pracy. Atmosfera w pracy jest bardzo ważna. 
  • Poczucie bycia niedocenianym –  co przekłada się bezpośrednio na brak motywacji i chęci do wykonywania dotychczas powierzanych poleceń. Jeżeli zdanie pracownika się nie liczy, a za wykonanie perfekcyjnie nie usłyszy pochwały, to kolejny znak, że powinien rozważyć zmianę pracy.
  • Stała niezmienna pensja – trudno być w pełni zadowolonym z pracy, jeżeli wiemy, że zarobki nie są adekwatne do wykonywanych zadań, a inne osoby na tym stanowisku zarabiają znacznie więcej.
  • Praca nie sprawa Ci radości – brak spełnienia, poczucia sprawczości często wiąże się z rutyną. Jeśli cały czas powtarzane są te same czynności, to znak, że trzeba poszukać nowych wyzwań.

Jakie są korzyści wynikające ze zmiany pracy?

Korzyści wynikających ze zmiany środowiska pracy jest wiele. Zmiana sygnalizuje, że pracownik szuka dla siebie idealnego miejsca i ważny jest dla niego komfort pracy. Konsekwencją zmiany pracy jest zwykle zwiększona dawka motywacji i satysfakcji z wykonywanych działań. Tak duża zmiana każdorazowo świadczy o wyjściu ze strefy komfortu, ale także niesamowitej chęci rozwoju, co powinno być cennym sygnałem dla pracodawcy.

Nowe środowisko, nowe zadania i obowiązki, ale także nowi ludzie, którzy mogą wnieść ze zupełnie inną energię. Zmiana miejsca pracy niesie ze sobą nie tylko korzyści zawodowe, warto wspomnieć o możliwych korzyściach materialnych.

Chcesz porozmawiać o szczegółach?