Pracujesz na etacie, prowadzisz zespół pracowników, a może jesteś freelancerem, który szuka odpowiedniego systemu pracy i ciekawi Cię, ile wynosi przerwa według Kodeksu Pracy? Ten wpis rozwieje Twoje wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Kodeks Pracy – jak dokładnie brzmią postanowienia dotyczące przerw?
Jak określa Kodeks Pracy w art. 134, pracownik, którego wymiar pracy wynosi przynajmniej 6 godzin, ma prawo do przerwy trwającej przynajmniej 15 minut. Ten czas wliczany jest do czasu pracy. Ta sama przerwa obowiązuje w przypadku 8- i 12-godzinnego wymiaru czasu pracy. Pracodawca może wprowadzić dodatkową przerwę, wynoszącą maksymalnie 60 minut. Przerwa dodatkowa, nie wlicza się jednak do czasu pracy (dlatego jest to zwykle godzina dodatkowa, niewchodząca w skład wymiaru czasu pracy). W tym czasie możliwe jest spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych, nawet poza budynkiem firmy.
Natomiast nieco inaczej wygląda sytuacja dla pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują przy komputerze. Jeśli Ty również należysz do osób, które pracują przy komputerze, lub zatrudniasz takie osoby, warto zaznajomić się z prawem, które przewiduje dodatkowe 5 minut przerwy po każdej godzinie spędzonej przy komputerze. Przysługuje ona osobom, które pracują ponad 4 godziny dziennie.
Na dodatkowe przerwy mogą liczyć także matki karmiące dzieci. Jeśli praca wynosi od 4 do 6 godzin dziennie, mogą one liczyć na 30 minut przerwy. Jeśli czas pracy wynosi ponad 6 godzin, dodatkowo mają do wykorzystania kolejne 30 minut przerwy. Dla matek, które karmią więcej niż jedno dziecko, przerwa ta adekwatnie wynosi zamiast 30 minut, 45 minut.
Pozostałe prawa pracownika
Znasz już przerwy obowiązujące podczas wykonywania pracy. Istnieją jednak jeszcze takie postanowienia jak: minimalny tygodniowy odpoczynek od pracy. Art. 133 Kodeksu Pracy stanowi o tym, że pracownikowi przysługuje 35 godzin odpoczynku nieprzerwanego (to absolutne minimum) w każdym tygodniu pracy. W ujęciu dobowym pracownikowi przysługuje 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku od pracy (czyli po każdym dniu pracy możesz liczyć na 11 godzin, które nie powinny być zakłócone przez obowiązki zawodowe (regulacja ta nie dotyczy ratowników medycznych i osób zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy).
Praca przy komputerze wymaga stworzenia odpowiednich warunków, w tym między innymi zagospodarowania przestrzeni biurowej. Sprawdź biura dla firm w Tychach i już dziś zarezerwuj nowoczesne pomieszczenia dla Twojej firmy!