Aranżacja biura z wykorzystaniem koncepcji open space wciąż jest jedną z najchętniej wykorzystywanych metod organizacji przestrzeni pracy. Co ciekawe, jej początki sięgają końca XIX wieku. Jednak ówczesne rozwiązanie ma już niewiele wspólnego ze współczesnym otwartym środowiskiem pracy. Wspólne przebywanie z innymi pracownikami doskonale wpływa na kreatywność, skraca dystans i pozwala na budowanie relacji. Jak właściwie przygotować biuro typu open space?
Czym charakteryzuje się otwarte środowisko pracy?
Open space to określenie funkcjonujące w dziedzinie architektury wnętrz. Rozwiązanie jest chętnie stosowane zarówno w odniesieniu do przestrzeni domowej, jak i biurowej. Z definicji biuro typu open space jest wielką przestrzenią, która nie jest oddzielona gabinetami – wszystkie biurka pracownicze są ustawione w jednym miejscu. Pracownicy, niezależnie od stanowiska pracują razem. Otwarte środowisko pracy służy ułatwieniu komunikacji i zapewnia nieskomplikowany dostęp do informacji.
Podstawowe zasady urządzania otwartych biur
Istnieją bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące urządzania otwartych przestrzeni biurowych – ze względu na zachowanie ergonomii, bezpieczeństwa i komfortu pracy. Każdy z pracowników powinien mieć do dyspozycji co najmniej 13 metrów sześciennych przestrzeni i 2 metry kwadratowe wolnej podłogi – czyli takiej, na której nie znajduje się sprzęt ani meble. Ponadto wszelkie przejścia muszą być na tyle szerokie, by można się było po nich swobodnie poruszać. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, przygotowując otwarte środowisko pracy?
Odpowiednie meble – w biurach open space szalenie istotne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Wielofunkcyjne biurka to absolutna podstawa.Kolorystyka – koncepcja open space zakłada wykorzystanie neutralnych, przyjaznych barw, które nie rozpraszają, nie przytłaczają, ani nie wzbudzają zbyt dużych emocji. Najlepiej sprawdzają się zatem jasne odcienie – złamana biel, szarości oraz beże.
Open space – przestrzeń otwarta na potrzeby pracownika
Główną zaletą biur typu open space z założenia miało być skrócenie dystansu między pracownikami. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc w przedsiębiorstwach, które współpracują nad projektem i których zadaniem jest stworzenie koncepcji, produktu, czy realizacja założeń przedsięwzięcia. Korzystając ze wspólnej przestrzeni, wszyscy pracownicy mogą szybciej i efektywniej komunikować się między sobą, bowiem otwarta przestrzeń pozytywnie wpływa na relacje i przepływ informacji.
Sprawdź nowoczesne biura typu open space w Atrion Tychy!