Jakie badania wstępne do pracy biurowej?

Każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę musi przejść wstępne badania lekarskie, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Choć mogłoby się wydawać, że praca biurowa jest pod tym względem mniej wymagająca niż praca fizyczna, to jednak wciąż niesie ona ze sobą pewne ryzyko zawodowe. W tym artykule dowiesz się, jakie badania wstępne należy wykonać przed podjęciem pracy biurowej, a także czy obowiązują one wszystkich, którzy wykonują zawody biurowe.

Jakie badania wstępne do pracy biurowej są wymagane?

Przed rozpoczęciem pracy biurowej wymagane są określone badania wstępne, które mają na celu ocenę stanu zdrowia i zdolności. Najczęściej przeprowadzane są ogólne badania lekarskie, podczas których lekarz medycyny pracy ocenia funkcjonowanie układu krążenia, oddechowego, nerwowego oraz narządów ruchu. Jeśli praca wymaga długiego korzystania z komputera, pracownicy muszą przejść badanie okulistyczne, aby sprawdzić, czy długotrwałe korzystanie z monitora nie wpływa negatywnie na ich wzrok.

W zależności od specyfiki stanowiska, lekarz może także zlecić dodatkowe badania, takie jak badania laryngologiczne czy psychologiczne. W pracy w specyficznych warunkach lub wątpliwości co do zdrowia pracownika lekarz może zalecić także wykonanie odpowiednich badań neurologicznych czy alergologicznych.

Coworking w Tychach? Sprawdź nasze biura!

Kto wydaje skierowanie na badania?

Wystawienie skierowania na badania wstępne do pracy biurowej jest obowiązkiem pracodawcy. Dokument ten musi zawierać następujące informacje:

  • pieczęć firmowa pracodawcy;
  • podpis osoby wystawiającej skierowanie;
  • dane osobowe pracownika;
  • data wystawienia skierowania;
  • nazwa stanowiska pracy;
  • opis stanowiska pracy;
  • wskazanie czynników szkodliwych, które mogą występować na stanowisku.

Bez poprawnie wystawionego skierowania, lekarz medycyny pracy nie może przeprowadzić wymaganych badań. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie te elementy znalazły się na dokumencie.

Czynniki szkodliwe w pracy biurowej

Praca biurowa, choć wydaje się bezpieczna, również niesie ze sobą pewne zagrożenia zdrowotne. Nierzadko pracownicy biurowi, którzy latami wykonują swoją pracę, uskarżają się na specyficzne schorzenia i dolegliwości wynikające z wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Do najczęstszych czynników szkodliwych w pracy biurowej należą:

  • Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera – może powodować problemy ze wzrokiem oraz bóle karku i pleców.
  • Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej  – może powodować problemy z kręgosłupem i negatywnie wpływać na układ krążenia.
  • Hałas – szczególnie w biurach typu open space, gdzie różnorodność dźwięków może wpływać na koncentrację i samopoczucie.
  • Oświetlenie – nieodpowiednie warunki oświetleniowe mogą prowadzić do zmęczenia wzroku oraz bólów głowy.
  • Mikroklimat biura – zbyt wysoka lub niska temperatura, wilgotność powietrza oraz jakość powietrza mogą negatywnie wpływać na zdrowie pracownika, np. wywołując częste infekcje.

Sale szkoleniowe w Tychach wynajmiesz tutaj!

Freelancerzy i samozatrudnieni – czy potrzebują badań wstępnych?

Freelancerzy i osoby samozatrudnione zgodnie z obowiązującymi przepisami nie muszą wykonywać wstępnych ani okresowych badań lekarskich, o ile nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy. Stosunek pracy występuje w momencie podpisania umowy o pracę, natomiast nie ma o nim mowy w przypadku umów cywilnoprawnych, tj. umów zlecenia lub o dzieło, a także umów B2B.

W pracy biurowej praktycznie nie ma mowy o obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich przez freelancerów i osoby zatrudnione, wykonujących pracę biurową. Państwowa Inspekcja Pracy może jednak wymóc to w przypadku częstego kontaktu z żywnością i klientami. Jednak de facto nie mówimy w tym przypadku o pracy biurowej, ale np. pracy w kuchni.

Jeśli zatem pracujesz na własny rachunek, nie musisz wykonywać badań wstępnych w przypadku pracy biurowej. Nie ma tu znaczenia, czy masz własne biuro i budujesz zespół czy wynajmujesz biurko w przestrzeni coworkingowej, pracując  wspólnie z innymi freelancerami i samozatrudnionymi.

Chcesz porozmawiać o szczegółach?