W dzisiejszych czasach praca biurowa zyskała na popularności. Co to oznacza w praktyce? Coraz więcej osób jest zmuszonych do spędzenia wielu godzin przed monitorem w trybie siedzącym, co może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia. Pomimo tego, że praca biurowa nie kwalifikuje się do prac w warunkach szkodliwych, dla wielu może być nieodpowiednia. Zatem ile czasu przysługuje Ci, aby zrobić sobie przerwę? Sprawdź poniżej!
Przerwa w pracy biurowej
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie BHP każdemu pracownikowi wykonującemu pracę przy stanowisku z komputerem przysługuje 5 minut przerwy, po każdej przepracowanej godzinie. W innym przypadku pracodawca powinien zapewnić pracownikom naprzemienne czynności, które zminimalizują negatywne działanie monitorów ekranowych na wzrok oraz nakłonią do zmiany pozycji ciała. Dodatkowo w obowiązku pracodawcy jest także zagwarantowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej zapobiegającej chorobom wzroku oraz kręgosłupa.
Ergonomia stanowiska pracy
Do najważniejszych zasad odpowiedniej ergonomii stanowiska pracy należy dostosowanie wysokości stołu oraz krzesła, z którego korzystasz. W pomieszczeniu, w którym przebywasz, powinieneś mieć dostęp do naturalnego światła z możliwością jego regulacji. Także ustawienie klawiatury, wysokości i odległości monitora może grać kluczową rolę w długotrwałej profilaktyce zdrowotnej. Szczegółowo opisywaliśmy tę kwestię we wpisie: https://atriontychy.pl/prawidlowa-pozycja-pracy-przy-komputerze-jaka-powinna-byc/
Organizacja czasu pracy
Pracując przed monitorem, dbaj o odpowiednią organizację czasu. Pomimo że praca biurowa jest mniej męcząca fizycznie, może wywoływać poważne następstwa. Interesującym sposobem na odciążenie Twojego wzroku może być reguła 20-20-20, według której należy patrzeć w jeden odległy punkt (najlepiej zielony) przez 20 sekund, co 20 minut intensywnej pracy. Co więcej, przebywając stale przy komputerze, wskazany jest lekki ruch, który możesz wykonać w ramach przerw, a także po pracy. Możesz wybrać swoją ulubioną aktywność!
Pamiętaj, że przerwa w pracy jest bardzo istotna, dlatego każdego dnia zrób krótki odpoczynek od stanowiska, przy którym spędzasz wiele godzin. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na Twoje samopoczucie. Teraz już wiesz, że to możliwe i przysługuje Ci takie prawo! 🙂