Prawidłowa pozycja pracy przy komputerze – jaka powinna być?

Praca przy komputerze poniekąd zmusza pracowników biurowych do niemal całodziennego trybu siedzącego. Wymaga odpowiedniego przystosowania – począwszy od pomieszczenia, po fotel i odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów tj. ekran, biurko i dedykowane temu wysokości. Jaka powinna być prawidłowa pozycja pracy przy komputerze? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Zacznij od pomieszczenia

Do prawidłowej pracy przy komputerze, konieczne jest przystosowanie pomieszczenia; na każdego pracownika powinny przypadać 2 metry kwadratowe wolnej przestrzeni podłogi oraz 13 metrów kwadratowych objętości pomieszczenia, która w żaden sposób nie jest ograniczona meblami i innymi sprzętami. Dodatkowo należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczenia i odpoczynku od pracy – w świetle prawa przysługuje Ci 5 minut po każdej godzinie pracy. Najlepiej, jeśli monitor znajduje się bokiem do okna, czy innego źródła światła. W ten sposób zwiększa się komfort korzystania z ekranu. W przeciwnym razie możemy spodziewać się niekomfortowych odbić, które uniemożliwiają dokładne zobaczenie tego, co znajduje się na ekranie. Odpowiednio przygotowane biuro jest kluczem do efektywnej i zdrowej pracy przy komputerze!

Ergonomiczna pozycja pracy przy komputerze

Jak wygląda prawidłowa pozycja pracy przy komputerze? Istnieje kilka zasad, których w trosce o swoje zdrowie, powinieneś przestrzegać. Przede wszystkim warto zainwestować w dobry fotel komputerowy z możliwością regulacji wysokości. Kolana powinny tworzyć kąt prosty, po zetknięciu się stóp z podłożem. Plecy powinny być oczywiście wyprostowane, a monitor oddalony od oczu na odległość ok. 40-75 cm (monitor i klawiatura w linii prostej.. Przedramiona powinny być ułożone swobodnie na blacie. Oprócz regulowanego krzesła warto zainwestować w monitor, który również jest ruchomy. Użytkownik powinien spoglądać na ekran pod kątem około 30 stopni w dół. 

Skutki nieprawidłowej pozycji pracy

Jeśli Twoja praca polega w dużej mierze na pracy przy komputerze, to z pewnością spędzasz w pozycji siedzącej wiele godzin. Zagrożeniem, w sytuacji kiedy pozycja nie jest odpowiednio utrzymywana, mogą być przede wszystkim: wdowi garb, krzywy kręgosłup, ból pleców, czy sztywność karku. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń i warunki.

Jeśli pracujesz na home office lub prowadzisz firmę zdalnie, a zależy Ci na odpowiednich warunkach pracy i dedykowanej temu przestrzeni, zapoznaj się z naszą ofertą biur na wynajem w Tychach. Pomieszczenia są nowoczesne i zawierają mnóstwo rozwiązań, które ułatwiają codzienną pracę. Zapraszamy! 

Chcesz porozmawiać o szczegółach?