W pracy, zwłaszcza tej kreatywnej, mamy zazwyczaj do czynienia z obowiązkami o różnej formie, które wymagają nieco odmiennych kompetencji. Pracuje się wtedy na tzw. “taskach, czyli zadaniach, które odhaczamy wraz z osiągnięciem danego efektu. Na czym polega zadaniowy tryb pracy i czy warto go wdrożyć? Na to pytanie odpowiadamy w artykule poniżej.
Zadaniowy czas pracy, czyli jaki?
Większości z nas znany jest tryb podstawowy pracy, czyli pracujemy 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Natomiast tryb zadaniowy wygląda nieco inaczej. Wykonywanie pracy polega na rozliczaniu się z wykonywanych zadań, a nie odliczaniu 8 godzin. W takiej sytuacji pracownik umawia się z pracodawcą, co do czasu, jaki potrzebuje na wykonanie danego projektu. Ustalenia powinny uwzględniać normy zawarte w kodeksie pracy.
Taki system jest możliwy do wprowadzenia wtedy, kiedy jest to uzasadnione rodzajem lub miejscem pracy. Jeśli nasz zawód nie wymaga stałych godzin pracy, to warto zastanowić się, które rozwiązanie jest dla nas wygodniejsze.
Czy warto pracować zadaniowo?
Pracując zadaniowo, pracodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania godzin naszej pracy (bo rozliczamy się za wykonane zadanie, nie godziny), a my z kolei łatwiej możemy łączyć życie zawodowe z prywatnym np. w przypadku, kiedy pełnimy się rolę rodzica. Natomiast tryb ten nie sprawdzi się w każdej branży – tam, gdzie istotne są stałe godziny pracy oraz miejsce, zmiana systemu na zadaniowy, nie będzie możliwa.
Zadaniowy czas pracy daje pracownikowi większą swobodę i elastyczność, jeśli chodzi o wykonywanie obowiązków. Będąc rodzicem, możemy pozwolić sobie na odwożenie dzieci do szkoły, a samemu skorzystać z opcji coraz popularniejszej, czyli biura na wynajem. W ten sposób uciekamy od monotonii i przytłoczenia – zmiana miejsca wyzwala w nas samodyscyplinę i stymuluje mózg do lepszej, efektywniejszej pracy.
Czy warto wdrożyć zadaniowy czas pracy? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości. Jeśli większa elastyczność nie jest nam potrzebna na co dzień, standardowy tryb pracy w zupełności wystarczy. Natomiast dla osób, które mają sporo obowiązków poza samym życiem zawodowym, tryb ten może ułatwić organizację pracy. Biura na wynajem pozwolą na oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej, które w przypadku zwiększonej elastyczności pracy mogą zbyt płynnie przechodzić między sobą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto rozważyć wszelkie zalety i ewentualne wady podanych rozwiązań.