Jak poprawnie siedzieć w pracy?

Praca siedząca,  przed komputerem to bardzo częsty format pracy. W takiej pozycji spędzamy tygodniowo aż 40 godzin. Co za tym idzie? Jeśli podczas pracy nie skupiamy się nad pozycją naszego ciała, w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się u nas bóle kręgosłupa czy głowy, które prowadzą do poważnych schorzeń. Jak uniknąć tych problemów? Oto rady, które warto zastosować w życiu codziennym.

Czym grozi zła postawa podczas siedzenia?

Jeśli Twoja praca charakteryzuje się długimi godzinami przed biurkiem i monitorem, to zapewne choć raz towarzyszył Ci ból pleców oraz kręgów szyjnych. Jeśli ból nasila się z dnia na dzień, zapewne popełniasz kilka błędów, w konsekwencji pogarszając komfort swojej pracy. Siedzenie mimo braku typowego, fizycznego wysiłku także się do niego zalicza. Siedzenie jest bowiem wysiłkiem statycznym, który polega na utrzymaniu mięśni w stanie napięcia. Przyczynia się to do ucisku nerwów oraz naczyń krwionośnych, hamując tym samym uwalnianie się toksyn z mięśni przez brak dopływu odpowiedniej ilości krwi. 

Przez złą pozycję jesteś narażony na dolegliwości typu: 

  • zespół cieśni nadgarstka,
  • nieustający ból kręgosłupa, szyi i karku,
  • choroby oczu,
  • skurcze nóg,
  • żylaki kończyn dolnych,
  • nadwaga i otyłość. 

Jak prawidłowo siedzieć przy biurku?

Prawidłowe siedzenie to przede wszystkim siedzenie w pozycji prostej, czyli najwygodniejszej i najzdrowszej dla kręgosłupa. Zapomnij o pochylaniu głowy do przodu, czy garbieniu się — właśnie te zachowania nasilają ból w karku i ramionach. Kluczową rolę dla zdrowego ułożenia ciała pełnią także ręce i nogi. Tylko dbając o całość masz szansę poprawić swój komfort pracy. A więc jak powinieneś siedzieć? 

  • nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i ułożone na twardym podłożu — staraj się ograniczać lub też całkowicie wyeliminuj siedzenie z nogą na nogę, czy z założonymi  nogami na fotelu.
  • ręce trzymaj na podłokietnikach lub na blacie w linii poziomej
  • głowę trzymaj w swobodnym uniesieniu, prosto z linią kręgosłupa‚ staraj się jej nie przechylać za bardzo do przodu (tak odciążysz kręgi szyjne),
  • usiądź w fotelu na tyle głęboko, na ile to możliwe, tak aby plecy przylegały do fotela, a miednica była wygodnie usadowiona. 

Duże znaczenie w utrzymaniu takiej pozycji ma wyposażenie. Dobre biuro powinno posiadać wyprofilowane krzesła, które umożliwiają regulację podłokietników, wysokości, kąta nachylenia, czy dodatkową poduszkę pod lędźwie. Dobrym rozwiązaniem są także biurka z regulacją wysokości, co umożliwia zmianę pozycji z siedzącej na stojącą. 

Pamiętaj także, że na jakość siedzenia ma wpływ ustawienie monitora. Powinien on znajdować się w odległości ok. 45 do 70 cm,  najlepiej w linii prostej do pozycji, w której siedzisz, oraz z odpowiednim ustawieniem wysokości — górna krawędź powinna znajdować się na linii wzroku. Pamiętaj także, aby co godzinę robić 5-minutowe przerwy, podczas których zapewnisz swojemu ciału odrobinę ruchu. 

Prawidłowe siedzenie podczas pracy przy biurku wpływa na komfort nie tylko wykonywanych obowiązków, ale także na jakość życia. Ważne jest, abyś pamiętał o prawidłowym ułożeniu ciała, tym samym chroniąc się przed chorobami i konsekwencjami, które niesie za sobą niewłaściwa pozycja . 

Chcesz porozmawiać o szczegółach?