Jak faktycznie wypocząć na urlopie?

Chociaż sezon urlopowy powoli dobiega końca, warto zastanowić się nad tym, czy faktycznie umiemy odpoczywać! Dla wielu brzmi to abstrakcyjnie, jednak coraz trudniej jest nam relaksować się w sposób efektywny. A przecież regeneracja to jeden z najważniejszych elementów życia. Zasadniczo sposobów na odpoczynek jest mnóstwo, ale znalezienie tego właściwego często trwa latami. Jak więc faktycznie wypocząć na urlopie? Jaką formę odpoczynku wybrać, by czuć się naprawdę odprężonym? Sprawdźmy to!

Ale najpierw pytanie, czy wiesz, że dobrze spędzony urlop często może poprawić Twoje samopoczucie i złagodzić problemy zdrowotne? Co ciekawe, osoby odpoczywające w sposób efektywny mogą czuć się o wiele bardziej spokojne, co przyczynia się do minimalizacji stresu, który jak wiadomo jest dominującym powodem wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dlaczego tak jest? Co sprawia, że jedni ludzie potrafią wykorzystać swój czas na odpoczynek i urlop, a inni nie? Otóż w większości przypadków efektywność zależy od myśli i nastawienia! To tzw. spokojna głowa i zdrowie psychiczne powinniśmy postawić na pierwszym miejscu podczas wypoczywania.

Dobry plan pracy

Bardzo często dzieje się tak, że najtrudniejsze zadania zostawiamy na kilka dni przed urlopem. I to jest błędne podejście! Stres i kumulacja obowiązków bezpośrednio przed wakacjami może przyczynić się do utrudnionej aklimatyzacji organizmu do nowej sytuacji. W wielu przypadkach pojawia się tzw. „ stres urlopowy”, który jest reakcją organizmu na zmianę rytmu życia. Praca na wysokich obrotach tuż przed rozpoczęciem urlopu utrudnia odpoczynek – myślimy tylko o tym, czy aby na pewno zrobiliśmy wszystko to, co sobie zaplanowaliśmy. Do wakacji należy się więc odpowiednio przyszykować – nie tylko pakując walizkę, ale przede wszystkim stopniowo zwalniając już na kilka dni przed urlopem.

Długość urlopu dostosowana do potrzeb

No dobra to ile powinien trwać efektywny urlop? To zależy od wielu czynników! Specjaliści podkreślają jednak, że urlop nie może być ani za krótki, ani za długi. Jeżeli przeznaczymy na niego zbyt mało czasu, to właściwie nie zdążymy się zregenerować. Z kolei, gdy nieco przedobrzymy, to pozytywny efekt może zostać zniweczony, ponieważ z biegiem czasu myśli będą krążyć wokół spraw związanych z domem i życiem zawodowym.

Sen i jeszcze raz sen!

Nikomu nie trzeba przypominać, że do odpowiedniej regeneracji niezbędny jest sen. Na urlopie ta zasada także obowiązuje. Odpowiednio długi i jakościowy przyczynia się do poprawy samopoczucia, ale także do zwiększenia energii w ciągu dnia. To właśnie sen odpowiada za popularne „ładowanie akumulatorów”.

Detoks od pracy i internetu

Dla osób poświęcających niewiele czasu na wypoczynek, uzależnionych od sytuacji stresowych i napiętego grafika, odpoczynek na urlopie może być trudny — zwłaszcza na początku, gdy myśli ciągle krążą wokół pracy. Poza tym, dla wielu czas urlopu wiąże się z tzw. stresem informacyjnym związanym z narastającą liczbą wiadomości i bodźców. Jak nie dać się owładnąć pracy i sieci w trakcie urlopu? Pozwól sobie na redukcję bodźców i informacji zewnętrznych. Krótka przerwa od pracy i internetu, a zwłaszcza mediów społecznościowych jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Wręcz przeciwnie! Detoks od pracy wzmaga kreatywność i energię do działania! 

Jak tam nasze biuro? Czy na pewno poradzą sobie beze mnie? Podczas urlopu, nawet kilkudniowego warto zmienić otoczenie i oderwać się od rutynowych działań. Postaraj się skupić na sobie, bliskiej osobie i własnej kondycji psychicznej. Efektywny urlop to możliwość naładowania akumulatorów na kolejne miesiące pracy!

Chcesz porozmawiać o szczegółach?