5 NIEZAWODNYCH SPOSOBÓW NA POPRAWĘ KONCENTRACJI W PRACY

W dobie internetu i cyfryzacji nasza koncentracja i skupienie bardzo się zmniejszyło. Przez natłok i zalewającą nas fale różnych informacji/ treści, które pojawiają się i znikają w szybkim tempie, bardzo szybko się nudzimy. To wszystko przekłada się na naszą pracę. Jak temu zaradzić? Na co warto zwrócić uwagę? Jak możemy poprawić swoją koncentrację?

1. Zaplanuj obowiązki i stwórz listę zadań

Bardzo ważne i pomocne dla wielu osób może być dobrze zaplanowany dzień oraz trzymanie się wcześniej ustalonego planu. Często to brak organizacji i niewiedza może okazać się wrogiem koncentracji. Należy więc rozpisać najważniejsze zadania, które muszą być wykonane w tym dniu, dodatkowo można podzielić je na różne kategorie np. mniej ważne i priorytetowe. Jest to pomocne, aby wiedzieć, ile czasu potrzebujesz na poszczególne zadania i zobrazuje to zakres twojej pracy w ciągu dnia. Odhaczaj wykonane zadania – dodaje to dużo motywacji i satysfakcji oraz zapewnia podgląd na to, ile rzeczy zostało już zrobione.

2. Pozbądź się rozpraszaczy z twojej przestrzeni

Bardzo często, zamiast skupiać się na pracy, uciekamy wzrokiem w inne obiekty. Nagle długopis staje się interesujący, ramka ze zdjęciem, która leży na biurku albo telefon, na który cały czas przychodzą powiadomienia. Należy więc usunąć te elementy z zasięgu wzroku. Ramkę schować do szuflady a prywatny telefon wyciszyć i odłożyć do torebki lub kieszeni w płaszczu. W twojej przestrzeni powinny znaleźć się tylko elementy i materiały niezbędne do twojej pracy.

3. Reaguj na hałaśliwych pracowników

W koncentracji nad pracą nie pomagają hałaśliwe urządzenia albo rozmawiający pracownicy. Jeśli nie potrafisz skupić się, kiedy w Twoim otoczeniu co chwilę jest głośno, nie bój się porozmawiać o tym z innymi pracownikami. Poproś o to, aby prywatne dyskusje odbywały się w innym miejscu. W przypadku rozmów w biurach typu open space rozmowy powinny być prowadzone po cichu i z poszanowaniem pracy innych. Na rynku dostępne są słuchawki z aktywną redukcją hałasu. Jeśli jesteś bardzo wrażliwy na dźwięki, a zrobiłeś już wszystko, żeby ograniczyć je do minimum, warto będzie zainwestować w takie słuchawki.

4. Nie zapominaj o odpoczynku

Jesteśmy tylko ludźmi i potrzebujemy odpoczynku. Na poprawę koncentracji bardzo dobrze wpływa chwila przerwy, pozwala ona na zregenerowanie siły oraz spojrzenie na zadanie świeżym okiem. Oczywiście przerwa nie może trwać za długo, ale nawet pięciominutowy odpoczynek może Cię rozbudzić. Zmiana otoczenia, przejście po kawę do innego pokoju albo zjedzenie drugiego śniadania lub lunch w Bistro, wpłynie na poprawę twojej koncentracji oraz doda ci energii.

5. Ćwicz koncentrację!

Ważny i ostatnim sposobem na poprawę koncentracji będą ćwiczenia. Możesz znaleźć je w internecie i wypróbować kilka z nich i co jakiś czas do nich wracać albo nawet wpleść je do swojej rutyny. Dostępne są również kursy poprawy koncentracji w biurze, które mogą zostać przeprowadzone w firmie, w której pracujesz. Zaproponuj więc takie rozwiązanie swojemu pracodawcy!

Najważniejsze jest działanie oraz praca nad koncentracją. Jeśli zauważyłeś już problem, zacznij od najprostszych rzeczy i wciel w swoje życie powyższe wskazówki. Nie poddawaj się, a szybko zobaczysz efekty. 

Szukasz miejsca, w którym będziesz mógł się skoncentrować? Centrum Biznesowe Atrion ma w swojej ofercie wynajem biur o różnorodnej charakterystyce. Skontaktuj się z nami!

Chcesz porozmawiać o szczegółach?