Jak pracować skutecznie i zwiększyć swoją produktywność? Odkryj proste triki!

Dlaczego jednego dnia jesteśmy bardziej produktywni, a drugiego mniej? Bierze się to z wielu różnych przyczyn takich jak na przykład problemy ze snem, niewłaściwa dieta czy brak ruchu, jednak co zrobić gdy dopada nas niska produktywności w pracy? Co możemy zrobić, aby zwiększyć produktywność i zacząć pracować skuteczniej, oprócz poprawy wyżej wymienionych nawyków.

Stwórz listę

Jeśli masz coś zrobić i tego nie zapiszesz, twój mózg cały czas będzie obarczony tą myślą, przez co nie skupisz się na zadaniach. Dodatkowo tworząc listę „rzeczy do zrobienia” pomoże Ci to utrzymać dobrą organizację pracy i sprawdzony sposób na większą produktywność. Możliwość skreślania zrealizowanych zadań z listy daje poczucie postępu, sukcesu i motywacji do wykonywania kolejnych zadań aż w końcu na liście nie pozostanie żadne nieskreślone zadanie.

Zasada „dotykaj tylko raz”

Zasada ta polega na wykonywaniu zadania od początku do końca. Kiedy rozpoczniesz zadanie, należy je skończyć, zamiast porzucać je w trakcie i odkładać go na późnej.

Limity czasowe

Największym motywatorem jest ustalony termin- deadline, którego musisz dotrzymać. Oczywiście nie każde zadanie posiada narzucony deadline, dlatego możesz sam ustalić ograniczenia czasowe na zadania, które musisz wykonać.

Zacznij od najtrudniejszego zadania

Jeśli zostawisz najtrudniejsze zadanie na koniec, najprawdopodobniej będziesz bardziej zmęczony, żeby je wykonać, przez co może zająć to zdecydowanie więcej czasu niż gdybyś zrobił to w pierwszej kolejności. Dodatkowo jeśli najtrudniejsze zadanie wykonasz na samym początku, będziesz mógł kontynuować dzień ze świadomością, że najgorsze już za Tobą, zamiast przed Tobą. Dzięki temu nie będziesz odczuwał stresu ani negatywnych emocji, które są wrogiem produktywności.

Wyeliminuj rozpraszacze

Trudno jest się skupić kiedy co chwile na nasz telefon przychodzą powiadomienie. Żyjemy w świecie pełnym bodźców, przez co coraz więcej osób ma problemy z koncentracją. Jeśli chcesz być bardziej produktywny, najlepiej będzie wyeliminować bodźce na czas pracy. Odłóż telefon do szuflady, odwróć ekran do dołu albo wycisz/usuń powiadomienia i skup się na zadaniu. Stwórz odpowiednie stanowisko pracy, niezależnie czy to w biurze czy w domu, tak aby odizolować się od świata zewnętrznego na czas pracy. 

Jeśli wprowadzisz wyżej wymionie nawyki, twoja produktywność powinna się znacznie poprawić. Dodatkowo produktywność zależy też od poziomu koncentracji, a koncentrację można ćwiczyć, a my znamy sposoby na poprawę koncentracji.

Jesteś zainteresowany ofertą?